ARACNE პროექტში აგრარულ უნივერსიტეტთან თანამშრომლობა
აბრეშუმის სახელმწიფო მუზეუმმა პროექტის "ARACNE" ფარგლებში მეაბრეშუმეობის დარგში კვლევითი და პრაქტიკული საქმიანობის გასავითარებლად საქართველოს აგრარულ უნივერსიტეტთან ითანამშრომლა.
უნივერსიტეტმა მუზეუმის ქვეკონტრაქტორის სტატუსით, მეაბრეშუმეობის ლაბორატორიის ხელმძღვანელის, ირაკლი გუჯაბიძის, და ამავე ლაბორატორიის თანამშრომელთა ჩართულობით შესაძლებელი გახდა ქართული თუთის სახეობების ჩართვა Morus App-ის ციფრულ პლატფორმაში, რომელიც ევროპის რეგიონში თუთის გენეტიკურ რესურსებს ასახავს.
ასევე, საქართველოს აგრარული უნივერსიტეტის მეაბრეშუმეობის ლაბორატორიამ და სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითმა ცენტრმა განახორციელეს აბრეშუმის ჭიის ქართული ჯიშების გენოფონდის გაძლიერებისთვის აუცილებელი სეზონური გამოკვებისა და გამოკვლევის პროცესები.
პროფესორ ნარგიზ ბარამიძის ხელმძღვანელობით სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის მეაბრეშუმეობის ლაბორატორიაში ჩატარებული სამუშაოები მოიცავს შემდეგ მიმართულებებს:
- თუთის აბრეშუმხვევიას დღეს არსებული,შემორჩენილი ქართული ჯიშების ალბომის გამოცემა, თითოეული ჯიშის დახასიათებით ქართულ და ინგლისურ ენებზე;
- უძველესი ხალხური სელექციით გამოყვანილი ჯიშების: ფერადპარკიანი კახური მწვანესა და ნარინჯისფერის, ასევე თეთრპარკიანების თეთრპარკიანი ქართულისა და თელავურის გამაუმჯობესებელი სამუშაოების ჩატარება;
-აბრეშუმის ჭიის გამოკვებისათვის ოპტიმალური პირობების შესაქმნელად ლაბორატორიის სხვადასხვა სახის ინვენტარით უზრუნველყოფა.

ARACNE PROJECT: COLLABORATION WITH AGRICULTURAL UNIVERSITY OF GEORGIA
Within the framework of the "ARACNE" project, the State Silk Museum collaborated with the Agricultural University of Georgia to develop research and practical activities in the field of sericulture.
Acting as the museum’s subcontracted partner, and with the involvement of Dr. Irakli Gujabidze, Head of the Sericulture Laboratory, and his team, the university made it possible to include Georgian mulberry species in the Morus App, a digital platform that maps mulberry genetic resources across Europe.
In parallel, the Sericulture Laboratory of the Agricultural University of Georgia and the Scientific-Research Center of Agriculture conducted seasonal silkworm rearing and breeding activities aimed at strengthening the gene pool of Georgian silkworm breeds.
Under the guidance of Prof. Dr. Nargiz Baramidze, the sericulture laboratory of the Scientific-Research Center of Agriculture carried out the following activities:
- Publication of an album featuring currently preserved Georgian silkworm breeds, with descriptions in Georgian and English for each variety.
- Improvement of local breeds traditionally developed through folk selection, such as the colored-cocoon varieties Kakhetian Green and Kakhetian Orange, and the white-cocoon varieties Kartuli and Telavuri.
- Provision of the laboratory with necessary equipment and materials to create optimal conditions for silkworm rearing.