CULTUSERI 2025 - BACSA-სა და ARACNE პროექტის საერთაშორისო კონფერენცია
აბრეშუმის სახელმწიფო მუზეუმმა BACSA-სა და ARACNE პროექტის ერთობლივ საერთაშორისო კონფერენციას CULTUSERI 2025-ს ა.წ-ის 16–21 ნოემბერს უმასპინძლა. ღონისძიებაში მონაწილეობა მიიღო საერთაშორისო დელეგაციამ 13 ქვეყნიდან, მათ შორის იყვნენ მკვლევრები და ინსტიტუციური წარმომადგენლები იტალიიდან, საბერძნეთიდან, სლოვენიიდან, ბულგარეთიდან, ესპანეთიდან, ჩინეთიდან, იაპონიიდან, ინდოეთიდან, გერმანიიდან, თურქეთიდან, შვეიცარიიდან, რუმინეთიდან და საქართველოდან.
კონფერენცია ორგანიზებული იყო შავი, კასპიის ზღვისა და შუა აზიის აბრეშუმის ასოციაციის (BACSA) და ევროკავშირის ჰორიზონტი ევროპის ARACNE პროექტის მიერ, მასპინძლობას უწევდა აბრეშუმის მუზეუმი, საქართველოს აგრარული უნივერსიტეტსა და საქართველოს სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევით ცენტრთან თანამშრომლობით. კონფერენციაზე განხილულ იქნა მეაბრეშუმეობის დარგში განხორციელებული თანამედროვე კვლევები და მემკვიდრეობასთან დაკავშირებული საკითხები.
კონფერენციის წლევანდელმა პროგრამამ მოიცვა თემების ფართო სპექტრი, მათ შორის:
• მეაბრეშუმეობის ტრადიციული ცოდნა და კულტურული მემკვიდრეობა
• თუთის ბიომრავალფეროვნება და ეკოლოგიური მდგრადობა
• Bombyx mori-ის გენეტიკური კვლევები
• კულტურული და შემოქმედებითი ინდუსტრიები და აბრეშუმის გამოყენება თანამედროვე დიზაინში
• კულტურული ტურიზმი და სამუზეუმო სტრატეგიები
• მდგრადი განვითარების თანამედროვე მოდელები და აბრეშუმის წარმოების განახლების პერსპექტივები
კონფერენციამ ასევე გამოკვეთა ARACNE პროექტის უახლესი კვლევები, როგორიცაა თუთის ხეების რუკა, გენოფონდის კონსერვაცია, საგანმანათლებლო მოდულები, მეაბრეშუმეობის ინოვაციური ტექნოლოგიები და სექტორებს შორის თანამშრომლობა. აკადემიურმა პროგრამამ კიდევ ერთხელ წარმოაჩინა აბრეშუმის კვლევების მზარდი მნიშვნელობა კულტურის, სოფლის მეურნეობისა და საბუნებისმეტყველო მეცნიერებებათა დისციპლინებს შორის.
საკონფერენციო კვირის განმავლობაში დელეგატებს ჰქონდათ საველე ვიზიტები საქართველოს აგრარულ უნივერსიტეტსა და საქართველოს სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევით ცენტრში. კონფერენციის მონაწილეევმა ასევე მოინახულეს აბრეშუმის სახელმწიფო მუზეუმი, დაათვალიერეს მუზეუმის კოლექციები, არქივი და ჰორიზონტი ევროპის ARACNE პროექტის ფარგლებში შექმნილი თანამედროვე პროგრამები. მუზეუმმა ასევე უმასპინძლა ARACNE პროექტის სამუშაო შეხვედრას, სადაც პარტნიორებმა მიმდინარე კვლევითი მიმართულებები განიხილეს და შემდგომი ნაბიჯები დაგეგმეს.
როგორც ერთ-ერთი უძველესი სპეციალიზებული ინსტიტუცია, აბრეშუმის სახელმწიფო მუზეუმი წარმოადგენს კულტურული მემკვიდრეობის, სამეცნიერო კვლევისა და მეაბრეშუმეობის დარგის მნიშვნელოვან ცენტრს. CULTUSERI 2025-ის მასპინძლობა კიდევ ერთხელ ადასტურებს მუზეუმის როლს და მის საერთაშორისო მნიშვნელობას.

The State Silk Museum hosted the 11th BACSA and ARACNE Project International Conference, CULTUSERI 2025, held in Tbilisi from 16–21 November 2025. The event brought together an international delegation from 13 countries, including researchers and institutional representatives from Italy, Greece, Slovenia, Bulgaria, Spain, China, Japan, India, Germany, Turkey, Switzerland, Romania, and Georgia.
Organized jointly by Black, Caspian Seas and Central Asia Silk Association (BACSA), and the Horizon Europe ARACNE Project, hosted by the State Silk Museum, in collaboration with the Agriculture University of Georgia, the Georgian Scientific-Research Center for Agriculture, the the conference addressed current research and heritage-related issues within the broader field of sericulture.
This year’s edition examined a wide spectrum of topics, including traditional sericulture knowledge and cultural heritage:
mulberry biodiversity and ecological resilience
Genetic research of Bombyx mori
creative industries and silk-based design
cultural tourism and museum strategies
new sustainable models for rural development and silk craft revival
The conference also highlighted cutting-edge ARACNE research on mulberry mapping, germplasm preservation, educational pilots, innovative sericulture technologies, and cross-sector collaboration. The academic programme reflected the growing relevance of silk studies within interdisciplinary cultural, agricultural, and scientific frameworks.
During the conference week, delegates participated in field visits to the Agricultural University of Georgia and the Scientific-Research Center of Agriculture. The conference participants also visited the State Silk Museum, where they explored the museum’s collections, archives, and the contemporary programs developed within the framework of the Horizon Europe ARACNE project. The museum additionally hosted an ARACNE project working meeting, during which partners discussed ongoing research directions and planned the next steps.
As one of the oldest specialized institutions, the State Silk Museum remains a key center of cultural heritage, scientific research, and sericulture studies. Hosting CULTUSERI 2025 once again affirms the museum’s role and its international significance.