მუზეუმების საერთაშორისო დღე და მუზეუმების კვირეული 2025
ოთხწლიანი სრული რეაბილიტაციის შემდეგ აბრეშუმის მუზეუმი 2025 წლის მუზეუმების საერთასორისო დღესა და კვირეულს განსაკუთრებული სიხარულით უერთდება.
მუზეუმის გუნდთან და სტაჟიორებთან ერთად დაგიგეგმა საინტერესო აქტივობები და სემინარები.
პროგრამა:
18 მაისი – მუზეუმების საერთაშორისო დღე
ირმა შარიქაძის დროებითი გამოფენა: ნაქარგი ხებერი
აჭარელ ქალთა მემკვიდრეობა მითსა და თანამედროვეობას შორის.
გამოფენა ხელოვან ირმა შარიქაძესთან თანამშრომლობით აჭარელი ქალების კულტურულ მემკვიდრეობას მულტიმედიურად წარმოადგენს. „ხებერი“ (აჭარულ დიალექტზე — ამბავი) იქცევა არქეტიპული მითისა და თანამედროვეობის მაკავშირებლად. გამოფენაზე წარმოდგენილია აჭარული ნაქარგობის კოლექცია, ახალი კერამიკული ობიექტები, ირმა შარიქაძის ფოტო ნამუშევრები 2019-2022 წლის ექსპედიციებიდან, ფილმი “აჭარული მზითვის ფერი” და Irma De Flore-ის ინსტალაცია.
22 მაისი – ბიომრავალფეროვნების დღე
• 17:00-21:00
სემინარები და ინტერაქტიული პროგრამა ბუნებისმეტყველებისა და მდგრადობის შესახებ
წარმდგენები: ენტომოლოგი სოფიო ინჯია (საქართველო, აბრეშუმის სახელმწიფო მუზეუმი) და მოწვეული სპეციალისტი, გარემოსდაცვითი განათლების ექსპერტი კაო კაიამა (იაპონია).
17:00-17:45 – არის თუ არა ადამიანური ჩარევა ბუნებაში “უარყოფითი“? – კაო კაიამა (სამუშაო ენა: ინგლისური)
18:00-18:30 – ფერებისა და ფორმების ბუნებრივი სელექცია – რას გვიყვება მუზეუმის პეპლების კოლექცია: სოფიო ინჯია (სამუშაო ენა: ქართული)
18:30 - 19:00 - ინტერაქტიული აქტივობა: მუზეუმის კოლექციაში შერჩეული პეპლების ნიმუშებზე მიკროსკოპული დაკვირვება (გვანცა ფოცხიშვილი კედლის მხატვრობის კონსერვაციის სპეციალისტი, კოლექციების რესტავრატორი, ბიოლოგი ვალერი პეტროვი
19:00-19:30 – რა არის ნამდვილად ეკო-მეგობრული და მდგრადი? კაო კაიამა.
19:30-20:00 ხმოვანი კომპოზიცია: ეკო ხმის კოლაჟი
პლატფორმა თან_ხმოვანის ინიციატივითა და ხელოვან ნინო დავაძესთან თანამშრომლობით ეკო ხმოვანი კოლაჟის პრეზენტაცია.
24 მაისი – კვლევითი პრეზენტაციები
• 15:00-18:00
15:00-15:45 – საჯარო შეხვედრა ახალგაზრდა მკვლევარ და ხელოვნებათმცოდნე ანასტასია კალანდაძესთან, პროექტი “ავგავანის” პრეზენტაცია მუზეუმთან დაკავშირებული ცოდნის გაზიარების ახალ მეთოდებსა და ინიციატივებზე
16:00-16:45 – პრეზენტაცია: ვირტუალური რუკა - თბილისის აბრეშუმის გზა | ჰორიზონტი ევროპის პროექტის ARACNE-ს ფარგლებში.
პროექტი თბილისის თემატურ ვირტუალ რუკას წარმოადგენს, რომელიც აბრეშუმის ისტორიულ და თანამედროვე მარშრუტებს აერთიანებს. პროექტის ტექნიკური მხარდაჭერა - Sakartvelo 360

International Museum Day & Museum Week 2025
After four years of full rehabilitation, the Silk Museum is joining the International Museum Day and Museum Week 2025 with great joy.
Together with the museum team and interns, we have planned engaging activities and seminars for you.
Program:
MAY 18 – INTERNATIONAL MUSEUM DAY
Opening of Temporary Exhibition by Irma Sharikadze: The EMBROIDERED KHEBERI
Ajarian Women’s Heritage between Myth and Contemporary
The exhibition by visual artist Irma Sharikadze, presents the cultural heritage of Ajarian women through a multimedia format. “Kheberi” (meaning “story” in the Ajarian dialect) becomes a symbolic bridge between archetypal myth and contemporary visual esthetics. On view are a collection of traditional Ajarian embroideries, Irma Sharikadze’s photographic works from her expeditions between 2019–2022, her film “Ajarian Bride’s Treasure,” new ceramic objects and an installation by Irma De Flore.
MAY 22 – BIODIVERSITY DAY
Seminars and Interactive Program on Natural History and Sustainability.
Only one-day Interactive exploration of selected silk moths from the museum’s collection under the microscope. (Gvantsa Potskhishvili- wall painting restoration specialist, Valeri Petrov - collection restorator, biologist)
Discussions with entomologist Sophio Injia (Georgia, State Silk Museum) and invited specialist, environmental educator Kao Kaiyama (Japan)
17:00-17:45 – Is human intervention in nature a “bad” thing? – Lecture by Kao Kaiyama (Japan), working language English.
18:00-18:30 – State Silk Museum Entomology Collection – Presentation by Sophio Injia (Georgia, State Silk Museum), working language Georgian.
18:30 - 19:00 - Interactive Part: Microscopic Observation of Selected Butterfly Specimens (informal discussions with biologist Valeri Petrov.
19:00 - 19:30 – What is truly eco-friendly and sustainable? – Discussion with Kao Kaiyama (Japan, invited specialist, environmental scientist), working Language English.
19:30 - 20:00 - Sound Composition presentation: Eco-Sound Collage.
Eco-acoustic experiment initiated by platform Tankhmovani in collaboration with musician Nino Davadze, inviting audiences into the sonic experiment dedicated to the ecology, diversity and surroundings.
MAY 24 – RESEARCH PRESENTATIONS
15:00 – Meeting with emerging art historian Anastasia Kalandadze
An open discussion with invited emerging professional Anastasia Kalandadze on her current research based initiative AVGAVANI and knowledge-sharing formats for the State Silk Museum.
16:00 – Presentation: Tbilisi Silk Way Virtual Map| Horizon Europe project ARACNE
The project presents a thematic virtual map of Tbilisi, connecting historical and contemporary silk related institutions. Technical support provided by Sakartvelo 360.