სტეპის გზა: კორეადან საქართველომდე
ხელოვან ჰერიუნ კიმის გამოფენა “სტეპის გზა კორეადან საქართველომდე” აბრეშუმის მუზეუმის სივრცეებში წარმოადგენს დროისა და შემეცნების მაკავშირებელ ქსელს. ხელოვანის კვლევა პრეისტორიული სამყაროსა და ადრეული ცივილიზაციების შესახებ შემოქმედებითი მიდგომით განივრცობა სხვადასხვა მედიუმში და მუზეუმის საგამოფენო სივრცეებში ადგილზე მორგებულ ინსტალაციად გარდაიქმნება.
“სტეპის გზა” ისტორიულად აბრეშუმის გზაზე უფრო ძველი სავაჭრო მარშრუტი ძვ.წ. 2000 წლიდან, ბრინჯაოს ხანიდან ფუნქციონირებდა. მომთაბარე ტომებში გაცვლის, კავშირების, კომუნიკაციის ქსელი გადაჭიმული იყო ევრაზიის სტეპების ზონაში. ეს უძველესი ტრანსკონტინენტური, ადრეულ ცივილიზაციათა მაკავშირებელი მარშრუტი საქართველოს ტერიტორიაზე არსებულ კულტურებზეც დიდ გავლენას ახდენდა, (მაგ. თრიალეთის კულტურა).
როგორი ფორმით შეიძლება განვითარდეს ისტორიული ცნობები და თეორიები, როდესაც ამ საკითხებით ხელოვანი ინტერესდება? ჰერიუნ კიმის, ორ სხვადასხვა კულტურულ ველში - სამხ. კორეასა და გერმანიაში მოღვაწე ხელოვანის, გამოფენა ამ კითხვაზე მრავალშრიანი პასუხია. ხელოვანის სამნაწილიანი ინსტალაცია შთაგონებულია უძველესი დამწერლობების ფორმებით. არა იმდენად ქრონოლოგიური, რამდენადაც ვიზუალური მოგზაურობა შუმერულ (უძველეს), რუნებისა (ძველგერმანულ) და ქართულ დამწერლობებში არა ისტორიულ, არამედ კულტურულ-არქეტიპულ მხატვრულ ინტერპრეტაციას ეფუძნება.
აღნიშნულ ინსტალაციასთან ერთად გამოფენა ხელოვანის მეორე გრძელვადიან სერიას “Mother Mobile” წარადგენს, სადაც უკვე ტრადიციული კორეული კოსტიუმი (Hanbok) უნივერსალურ ფორმად გარდაიქმნება. ქსოვილის ობიექტებით ხელოვანი მარად მოძრავ სიცოცხლეს, ქალის ღრმა კვალს, მის ფემინურ როლს განსაზღვრავს. ჰერიუნის ტექსტილის ნამუშევრებში სამგანზომილებიანი სკულპტურულობა სამოსის ძირითად დანიშნულებას (დაფაროს სხეული) უგულვებელყოფს. ობიექტები ქსოვილს მეტაფორული მნიშვნელობით ახალ, თვითმყოფად და მოძრავ დინამიკად აყალიბებს. მოძრაობისა და მონუმენტურობის ამგვარი თანაკვეთა ობიექტის სულიერ განზომილებას წარმოაჩენს.
გამოფენა, უნივერსალური კოდირებული ფორმირებითა და ჰერიუნ კიმის კონცეპტუალური ხედვით, სამყაროს საყოველთაო მისტერიაზე გვაფიქრებს. ხელოვანი კი სტეპების გადაშლილი ველიდან (კორეადან საქართველომდე) ათასწლოვან მივიწყებულ შეგრძნებებს თავიდან გამოიხმობს.

Steppe Route: From Korea to Georgia
The exhibition Steppe Route: From Korea to Georgia by artist Heryun Kim, presented in the spaces of the State Silk Museum, offers dynamic works that reflect on timeless ancient knowledge. The artist’s research on the prehistoric world and early civilizations unfolds through a creative approach across multiple media (inked painting canvas, textile objects) and transforms into a site-specific installation within the museum’s exhibition halls.
Historically, the “Steppe Route” is an older trade route than the Silk Road, functioning from as early as 2000 BCE, during the Bronze Age. Among nomadic tribes, it served as a network of exchange, connection, and communication, stretching across the Eurasian steppe zone. This ancient transcontinental route, which linked early civilizations, also significantly influenced the cultures that developed in the territory of present-day Georgia (e.g., the Trialeti culture).
How can such historical knowledge and theoretical assumptions evolve when approached from an artistic perspective? The exhibition by Heryun Kim—an artist active between two distinct cultural contexts, South Korea and Germany—offers a multilayered response to this question. The artist’s three-part installation is inspired by ancient forms of writing. Rather than presenting a chronological historical narrative, it proposes a visual journey through Sumerian (the oldest), Runic (Old Germanic), and Georgian scripts, based on cultural–archetypal artistic interpretation. The diffusion, distinctions, and semiotic-linguistic differences between these geographically distant cultures become an emotional journey from one space to another.
Alongside this installation, the exhibition also presents works from the artist’s second long-term series, “Mother Mobile”, in which traditional Korean costumes (Hanbok) are transformed into universal forms. Through textile objects, the artist articulates the eternal flow of life, the profound trace of the feminine, and the evolving role of women. The three-dimensional sculptural nature of Kim’s textile works disregards the primary function of clothing—to cover the body. These objects instead generate an autonomous, mobile dynamic. Their sense of movement and monumentality offers a spiritual dimension to the viewer, evoking the metaphorical potential of fabric.
Through such universal coded forms, Heryun Kim—via her conceptual vision—invites us to reflect on the shared mystery of the world, while also reawakening the long-forgotten voices of the steppe that stretch from Korea to Georgia.