აბრეშუმის ქრონიკები: პადუადან საბჭოთა ეპოქამდე
ARACNE ჰორიზონტი ევროპის პროექტის ფარგლებში, აბრეშუმის სახელმწიფო მუზეუმი წარმოგიდგენთ გამოფენას აბრეშუმის მდიდარი ისტორიის, მეაბრეშუმეობის და მეთუთეობის  პრაქტიკების შესახებ.
ARACNE ჰორიზონტი ევროპის პროექტის ფარგლებში, აბრეშუმის სახელმწიფო მუზეუმი წარმოგიდგენთ გამოფენას აბრეშუმის მდიდარი ისტორიის, მეაბრეშუმეობის და მეთუთეობის პრაქტიკების შესახებ. ეს გამოფენა დროის გზამკვლევია იმ სამეცნიერო მიმართულებებზე, რომლებმაც ჩამოაყალიბეს მე-20 საუკუნის საქართველოს ინდუსტრიული  ლანდშაფტი.
აბრეშუმის ჭიის სასიცოცხლო ციკლი, აბრეშუმხვევიას გამოკვება და თუთის პლანტაციების გაშენება, მეაბრეშუმეობის განუყოფელი ნაწილია. ამ პროცესების შესახებ მუზეუმი ოთხწლიანი სრული რეაბილიტაციის შემდეგ განახლებული პერსპექტივით დამთვალიერებელისთვის პირველად ასაჯაროებს უნიკალურ კოლექციას. ექსპონატები აერთიანებს საუკუნის წინანდელ ხელით შესრულებულ ინფოგრაფიკას პადუას მეაბრეშუმეობის სადგურიდან, საბჭოთა პერიოდში 1950-იან წლებში შექმნილ აგიტაციურ პლაკატებს, ილუსტრაციებს და სხვა თემატურ მასალას.
გამოფენა ხაზს უსვამს აბრეშუმის ჭიის მოვლის ისტორიულ პრაქტიკას და იმ დროის მიღწევებს.მე-20 საუკუნის დასაწყისის იშვიათი ინფოგრაფიკა პადუადან ასახავს სამეცნიერო კვლევას, რომელიც უნიკალურია თავისი გაფორმების სტილით. განსხვავებული დიზაინით არის შესრულებული1950-იანი წლების საბჭოთა სააგიტაციო პოსტერები და ილუსტრაციები. წარმოდგენილი მასალა ეპოქის ზოგად სახასიათო ნიშნების, ვიზუალური და ტექსტური ელემენტების მხატვრული გაერთიანებით, მეაბრეშუმეობის დარგს გვაცნობს. წარსულზე დაკვირვებით, იხაზება ის მნიშვნელოვანი კონტურები, რომელიც ადასტურებს, თუ რამდენად დიდი გავლენა აქვს აბრეშუმსა და მის წარმოებას ჩვენს კულტურულ მემკვიდრეობაზე მსოფლიო ინდუსტრიასთან კავშირში.

Silk Chronicles: from Padua to the Soviet Era
In the framework of the Horizon Europe project ARACNE, The Silk Museum presents an exhibition about the rich history of scientific practices of sericulture (silkworm farming) and moriculture (mulberry cultivation).
In the framework of the Horizon Europe project ARACNE, The Silk Museum presents an exhibition about the rich history of scientific practices of sericulture (silkworm farming) and moriculture (mulberry cultivation). This exhibition is a time guide to the scientific directions that shaped the industrial landscape of Georgia in the 20th century.
Life cycle and the feeding process of the silkworm, as well as cultivation of mulberry plantations are integral parts of sericulture. These processes are depicted in this unique collection presented to the visitors with a renewed perspective after four years of fundamental rehabilitation of The State Silk Museum. For the first time, a remarkable collection of handmade infographics from early 20th-century Padua and Soviet-era agitation posters from the late 1950s are on display.
The exhibition highlights the historical practices of silkworm care and the achievements of the time. A rare, early 20th century infographics from Padua depict scientific research that is unique in its design style. Soviet propaganda posters and illustrations of the 1950s are made with a different design. The presented material introduces us to the field of sericulture by artistically combining the general characteristics of the era, visual and textual elements. By looking back, important contours are drawn that demonstrate how much influence silk has had on our cultural heritage in relation to global industry.