ავტორი: ნინო ძანძავა
ნინო ძანძავა 2001-2006 წწ. სწავლობდა საქართველოს შოთა რუსთაველის თეატრისა და კინოს სახელმწიფო უნივერსიტეტში / სამაგისტრო ხარისხი კინომცოდნეობაში. 2010-2011 წწ. სწავლობდა ლ. ჯ. სელზნიკის სახელობის კინოს პრეზერვაციის სკოლაში (George Eastman Museum. როჩესტერი, აშშ). საქართველოს კინემატოგრაფიის ეროვნულ ცენტრსა და საქართველოს ეროვნული არქივის კინოფოტოფონოდოკუმენტების ცენტრალურ არქივში მუშაობისას განახორციელა ფილმების კონსერვაციის რამდენიმე პროექტი. არის ქართული კინოს ისტორიისა და საქართველოში ადრეული ფოტოგრაფიის ისტორიის შესახებ გამოცემული რამდენიმე წიგნის ავტორი, თანაავტორი და სამეცნიერო რედაქტორი. თანამშრომლობს უცხოენოვან აკადემიურ ჟურნალებთან.
ტექსტი შეიქმნა მუზეოგრაფიის პროექტის კვლევითი ნაწილის ფარგლებში და განხორციელდა  „მთლიანად ან ნაწილობრივ ფრანკოფონი დედაქალაქებისა და მეტროპოლიების მერებისა და ხელმძღვანელთა საერთაშორისო ასოციაცია“(“AIMF”)-ის დაფინანსებით.

author: Nino Dzandzava
Nino Dzandzava (b. 1983) studied at the Shota Rustaveli Theatre and Film State University of Georgia from 2001 to 2006, where she obtained a Master’s Degree in film studies. From 2010 to 2011, she completed a film conservation course at the L. Jeffrey Selznick School of Film Preservation (George Eastman House, International Museum of Photography and Film, Rochester, New York). She has also published academic and research papers in journals and catalogues internationally. While working at the Film Heritage Department at the Georgian National Film Centre (2006–2009) and at the National Archives of Georgia (2011–2019), Nino carried out several film preservation and publication projects. She is the author and editor of several books on Georgian cinema and early photography in Georgia.
The text was created as part of the museography project research and is financed by The International Association of Francophone Mayors ("AIMF").