18 მაისი - მუზეუმების საერთაშორისო დღე აბრეშუმის სახელმწიფო მუზეუმში
აბრეშუმის სახელმწიფო მუზეუმი უერთდება მუზეუმების საერთაშორისო დღეს, რომელსაც ყოველწლიურად საერთაშორისო სამუზეუმო საზოგადოება ICOM-ის ინიციატივით 18 მაისს აღნიშნავს. 2026 წლის თემა ფოკუსირებულია მუზეუმების როლზე და მათ მნიშვნელობაზე. “მუზეუმები-დაყოფილი სამყაროს გამაერთიანებელი ძალა” განიხილავს მუზეუმებს, როგორც ცოცხალი ცოდნის, დიალოგისა და სოციალური ჩართულობის სივრცეებს. წლევანდელი თემატიკა განსაკუთრებულ ყურადღებას ამახვილებს მუზეუმების ტრანსფორმაციულ პოტენციალზე  - ერთდროულად შეინარჩუნონ მემკვიდრეობა და წარმართონ თანამედროვე კულტურული დისკურსი.
აბრეშუმის სახელმწიფო მუზეუმი აღნიშნულ თემას საგამოფენო ფორმატით განავრცობს. მუზეუმის ინიციატივა “მზერა ბუნებისკენ: მუზეუმი გვაკავშირებს” ორ ახალ გამოფენას სთავაზობს საზოგადოებას.
“მღებავი მცენარეები”
დროებითი გამოფენა „მღებავი მცენარეები“ ბუნებრივ ღებვას, მცენარეზე დაკვირვებასა და ისტორიულ ცოდნას თანამედროვე მხატვრულ ინტერპრეტაციებთან აკავშირებს. ექსპოზიციაზე წარმოდგენილია აბრეშუმის სახელმწიფო მუზეუმის ისტორიული საღებავების კოლექციის კვლევის საფუძველზე შექმნილი ილუსტრაციები, ინსტალაციები და თანამედროვე სახელოვნებო ნამუშევრები.
მონაწილე ხელოვანები: ვალერი პეტროვი, გიორგი შენგელია, ნატო ბაგრატიონი
“ეფემერულზე დაკვირვება: პეპლების განახლებული კოლექცია”
„ეფემერულზე დაკვირვება: პეპლების განახლებული კოლექცია“ აბრეშუმის სახელმწიფო მუზეუმის ერთ-ერთ უმნიშვნელოვანეს ენტომოლოგიურ კოლექციას წარმოადგენს, რომელიც 1880-იანი წლებიდან ევროპული, კავკასიური და ტროპიკული წარმოშობის იშვიათი პეპლების ნიმუშებს აერთიანებს. კოლექცია 2025 წელს AIMF-ის მუზეოგრაფიის პროექტის ხელშეწყობით განახლდა და გამდიდრდა. ხუთ კონტინენტზე გავრცელებული დღისა და ღამის პეპლების კოლექცია ბუნებაზე დაკვირვებისა და შემეცნების სივრცეს ქმნის, სადაც მყიფე ფორმები დროის, ტრანსფორმაციისა და ეფემერულობის საკითხებზე გვაფიქრებს.
საგამოფენო მიმართულების კურატორი: მარიამ შერგელაშვილი
საგამოფენო მიმართულების სტაჟიორები:  ვატო მაღრაძე, მარიამ გეგიძე, ელენე მარდალეიშვილი, ნინო პაპუაშვილი
საგამოფენო პროექტების რეკომენდატორები: ნინო კუპრავა, ვალერი პეტროვი, სოფიო ინჯია, სალომე ფაჩუაშვილი, მარინა გონაშვილი

International Museum Day 2026
The State Silk Museum joins the celebration of International Museum Day, annually initiated by the International Council of Museums (ICOM) on May 18. The 2026 theme focuses on the role and significance of museums. “Museums Uniting a Divided World” considers museums as spaces of living knowledge, dialogue, and social engagement. This year’s theme particularly emphasizes the transformative potential of museums, their ability to preserve heritage while simultaneously shaping contemporary cultural discourse.
The State Silk Museum expands upon this theme through an exhibition format. Under the initiative Back to the Nature: Museum Reconnects, the museum presents two new exhibitions to the public.
Chromatics: Plants, Humans and Nature
The temporary exhibition Chromatics: Plants, Humans and Nature connects natural dyeing, the observation of plants, and historical knowledge with contemporary artistic interpretations. The exhibition presents illustrations, installations, and contemporary artworks developed through research into the historical dye collection preserved at the State Silk Museum.
Participating Artists: Valery Petrov, Giorgi Shengelia, Nato Bagrationi
Observing the Ephemeral: The Renewed Entomology Collection
Observing the Ephemeral: The Renewed Entomology Collection presents one of the State Silk Museum’s most significant entomological collections, bringing together rare moth specimens of European, Caucasian, and tropical origin dating back to the 1880s. The collection was renewed and enriched in 2025 through the support of the AIMF museography project. Spanning five continents and including both day and night butterflies, the collection creates a space for observing and understanding nature, where fragile forms evoke reflections on time, transformation, and ephemerality.