ჰორიზონტი ევროპის ARACNE პროექტის ფარგლებში შექმნილი პუბლიკაციები
ჰორიზონტი ევროპის ARACNE პროექტის ფარგლებში აბრეშუმის სახელმწიფო მუზეუმმა ითანამშრომლა ქართველ ისტორიკოსებთან, რის შედეგადაც შეიქმნა ორი ახალი სამეცნიერო პუბლიკაცია. ნაშრომები იკვლევს კავკასიაში მეაბრეშუმეობის ისტორიულ განვითარებასა და საქართველოს როლს ტრანსევრაზიულ სავაჭრო ქსელებში.
ახალი პუბლიკაციები — ემილ ავდალიანის „კავკასიის მეაბრეშუმეობის სადგური: დაარსების ისტორია და მნიშვნელობა“ და ბესიკ ლორთქიფანიძისა და ნიკოლოზ მურღულიას „აბრეშუმის გზა საქართველოში“ — მნიშვნელოვანი კონტრიბუციაა რეგიონის ისტორიული, სამეცნიერო და კულტურული ისტორიის მიმდინარე კვლევებში.
ემილ ავდალიანის ისტორიული კვლევა „კავკასიის მეაბრეშუმეობის სადგური: დაარსების ისტორია და მნიშვნელობამნიშვნელობა“ წარმოადგენს დეტალურ აღწერას კავკასიის მეაბრეშუმეობის სადგურის დაარსების შესახებ მე-19 საუკუნის ბოლოს. საარქივო მასალებზე დაყრდნობით, იგი ასახავს ინსტიტუციურ მექანიზმებს, რომლებიც შეიქმნა აბრეშუმის წარმოების მხარდასაჭერად და მეაბრეშუმეობისადმი სამეცნიერო მიდგომების დასანერგად მთელ რეგიონში. პუბლიკაცია იკვლევს, თუ როგორ ფუნქციონირებდა სადგური, როგორც კვლევითი და საგანმანათლებლო ცენტრი და როგორ განაპირობებდა მისი საქმიანობა მეაბრეშუმეობის პრაქტიკას საქართველოსა და მეზობელ ტერიტორიებზე.
ისტორიკოსების ბესიკ ლორთქიფანიძისა და ნიკოლოზ მურღულიას ერთობლივი ნაშრომი „აბრეშუმის გზა საქართველოში“ იკვლევს საქართველოს ისტორიულ კავშირებს დიდ აბრეშუმის გზასთან. ისტორიულ და არქეოლოგიურ წყაროებზე დაყრდნობით, ავტორები აანალიზებენ მარშრუტებს, სავაჭრო გაცვლა-გამოცვლასა და კულტურულ გავლენებს, რომლებიც აკავშირებდა საქართველოს მიწებს უფრო ფართო ტრანსკონტინენტურ ქსელებთან. პუბლიკაცია მიმოიხილავს საქართველოს პოზიციას ამ სისტემებში და წარმოადგენს მისი როლის თანამედროვე გადააზრებას დიდი აბრეშუმის გზის კონტექსტში.
ორივე ნაშრომი ხელმისაწვდომია ქართულ და ინგლისურ ენებზე, რაც აფართოებს წვდომას მკვლევრებისა და ფართო აუდიტორიისთვის. პუბლიკაციები ასახავს აბრეშუმის სახელმწიფო მუზეუმის მუდმივ ჩართულობას აბრეშუმის მემკვიდრეობის, რეგიონის ისტორიის, ცოდნისა და მატერიალური კულტურის გაზიარების ინტერდისციპლინური კვლევის პროცესში.

Publications created within the framework of the Horizon Europe ARACNE project
In the framework of Horizon Europe ARACNE project, for the historical research The State Silk Museum collaborated with local historians and has issued two new scholarly publications examining the historical development of sericulture in the Caucasus and Georgia’s role within trans-Eurasian exchange networks.
The new publications — The Caucasian Sericulture Station: Its Foundation and Historical Significance by Emil Avdaliani and The Silk Road in Georgia by Besik Lortkipanidze and Nikoloz Murghulia — contribute to ongoing research on the region’s historical, scientific, and cultural history.
Emil Avdaliani’s historical research “The Caucasian Sericulture Station: Its Foundation and Historical Significance” presents a detailed account of the establishment of the Caucasian Sericulture Station in the late 19th century. Drawing on archival materials, it outlines the institutional mechanisms created to support silk production and to introduce scientific approaches to sericulture across the region. The publication examines how the Station functioned as a research and training center and how its activities shaped sericulture practices in Georgia and neighboring territories.
Joint research by historians Besik Lortkipanidze and Nikoloz Murghulia “The Silk Road in Georgia”, investigates Georgia’s historical links to the Great Silk Road. Based on historical and archaeological sources, the authors analyze the routes, commercial exchanges, and cultural interactions that connected Georgian lands with the wider transcontinental networks. The publication provides an overview of Georgia’s position within these systems and presents current interpretations of its role in the Great Silk Road studies.
Both works are available in Georgian and English, expanding access for researchers and wider audiences. The publications reflect the State Silk Museum’s continued engagement with interdisciplinary research on sericulture heritage, regional history, and the circulation of knowledge and material culture.In the framework of Horizon Europe ARACNE project, for the historical research The State Silk Museum collaborated with local historians and has issued two new scholarly publications examining the historical development of sericulture in the Caucasus and Georgia’s role within trans-Eurasian exchange networks.