1260 ° - როგორ გადარჩა შობა საქართველოში
აბრეშუმის სახელმწიფო მუზეუმი 2025 წლის 18 დეკემბრიდან მასპინძლობს ნონა ოთარაშვილისა და რუსკა შაშიაშვილის ერთობლივ საავტორო პროექტს “1260 ° - როგორ გადარჩა შობა საქართველოში”. მოგზაური გამოფენა განხორციელდა 2025 წლის ნოემბერში გალერეა KUNSTHANDLUNG BOLLHORST-ში ქალაქ ფრაიბურგში, 12 დეკემბერს ქალაქ შტაუფენში კერამიკის სახელმწიფო მუზეუმში და 2025 წლის 18 დეკემბრიდან 2026 წლის 18 იანვრამდე წინასაახალწლოდ თბილისში, აბრეშუმის სახელმწიფო მუზეუმში გაიმართება.
მოგზაური გამოფენისა და პროექტის მხარდამჭერია გერმანიის საელჩო და ქალაქ ფრაიბურგის მუნიციპალიტეტი.
ნონა ოთარაშვილის საავტორო განაცხადი:
1990-იანი წლები საქართველოში მკვეთრი გარდაქმნებისა და სოციალური კრიზისების ხანა იყო. საბჭოთა კავშირის დანგრევის შემდეგ ძველი სტრუქტურები დაიშალა, ხოლო ახალი სახელმწიფოებრივი სისტემის შექმნა დიდ სირთულეებთან იყო დაკავშირებული.
ეს გახლდათ ბნელი, უშუქო ღამეების ხანა. დროის დიდ ნაწილს ნავთისა და პურის უსასრულო რიგებში ვატარებდით. სარდაფებში შენახული ზამთრის მარაგი - შინ მომზადებული კონსერვები ოჯახების ჯადოსნურ საგანძურად იქცა. ამის გამო სარდაფების ძარცვა გახშირდა.
ერთ დღეს, სარდაფში ჩასულს, ბებიასეული ნაძვის ხის სათამაშოები იქ აღარ დამხვდა. ბამბის ქსოვილსა და თხელ ქაღალდში შეფუთული მინის ფიგურების მრავალრიცხოვანი კოლექცია, რომელიც ერთ დიდ, ძველ თუნუქის ყუთში იყო მოთავსებული, გამქრალიყო. ამ ყუთში ინახებოდა ჩემი ბავშვობის უამრავი მოგონებაც.
საბჭოთა რეჟიმმა რელიგიას ომი გამოუცხადა, ეკლესიები დაარბია, მღვდლები გადაასახლა, ხოლო ქრისტიანული დღესასწაულები, მათ შორის შობა, აკრძალა. ნაძვის ხეც გაქრა საჯარო სივრციდან.
1935 წელს, რამდენიმეწლიანი აკრძალვის შემდეგ, საშობაო ნაძვისხე დაბრუნდა ახალი შინაარსითა და სახელით - „საახალწლო ნაძვისხე“. მასში რელიგიური ელემენტები ახალი დროის იდეოლოგიურმა და კულტურულმა სიმბოლოებმა ჩაანაცვლა: პიონერები, ტრაქტორები, რაკეტები, ჯარისკაცები თუ კოლმეურნეები ანგელოზებისა და ბიბლიური პერსონაჟების ნაცვლად. ნაძვისხის თავზე ბეთლემის ვარსკვლავი კი კრემლის წითელმა ვარსკვლავმა - საბჭოთა დომინაციის იდეოლოგიურმა სიმბოლომ შეცვალა.
გამოფენაზე წარმოდგენილი ნამუშევრები დამზადებულია მაღალი ხარისხის თეთრი ფაიფურისგან, გამომწვარია 1260 გრადუსზე და ნაწილობრივ მოოქროვილია. თითოეული ნამუშევარი უნიკალურია. პროექტში ასევე წარმოდგენილია ფოტოები სახელმწიფო და კერძო არქივებიდან.
მნიშვნელოვანი ინფორმაცია:
გამოფენის გახსნა - 18 დეკემბერი, 2025
გამოფენის დათვალიერება გახსნის დღეს, 18 დეკემბერს, 19:00-22:00 საათებში იქნება შესაძლებელი. დამსწრე საზოგადოებას ექნება შესაძლებლობა, შეიძინოს უნიკალური ხელნაკეთი კერამიკული საახალწლო სათამაშოებს, რომელიც გახსნის შემდეგ, გამოფენის მსვლელობისას მუზეუმის მაღაზიაში გაიყიდება.
გამოფენის გახსნაზე დასწრება თავისუფალია.
ვორქშოფი - 19 დეკემბერი, 2025
19 დეკემბერს, 15:00-17:00 გამოფენის ფარგლებში წინასაახალწლოდ მუზეუმის სახელოსნოში ნონა ოთარაშვილის ხელმძღვანელობით საახალწლო თემატიკაზე ხელნაკეთი კერამიკული სუვენირების დამზადების ვორქშოფი გაიმართება. ვორქშოფში მონაწილეობის საფასურია: 20 ლარი.
(რეგისტრირებულ მონაწილეებს გადახდა შეუძლიათ ადგილზე, ვორქშოფის დღეს)
მონაწილეები თავიანთ დამზადებულ სუვენირებს გამოწვის შემდეგ წინასაახალწლოდ 25-27 დეკემბერს წაიღებენ.
ვორქშოფზე დასწრების მსურველებმა გაითვალისწინეთ, რომ ადგილების რაოდენობა შეზღუდულია და აუცილებელია წინასწარი რეგისტრაცია.

1260° – How Christmas Endured in Georgia
From 18 December 2025, the State Silk Museum hosts the collaborative project by Nona Otarashvili and Ruska Shashiashvili, “1260° – How Christmas Endured in Georgia.”
The traveling exhibition was first presented in November 2025 at the gallery KUNSTHANDLUNG BOLLHORST in Freiburg, followed by a showing on 12 December at the State Museum of Ceramics in Staufen. From 18 December 2025 to 18 January 2026, the exhibition will be held in Tbilisi at the State Silk Museum as a special pre-holiday event.
The traveling exhibition and the project are supported by the Embassy of Germany and the Municipality of Freiburg.
Statement by the author Nona Otarashvili
The 1990s were a time of sharp transformations and social crises in Georgia. After the collapse of the Soviet Union, old structures collapsed, and the creation of a new state system was associated with great difficulties.
It was a time of dark, lightless nights. We spent most of our time in endless lines for oil and bread. The winter supplies stored in the basements - homemade preserves became the magical treasures of families. Because of this, basement robberies became more frequent.
One day, when I went to the basement, I found that my grandmother’s Christmas tree toys were no longer there. The numerous collection of glass figurines wrapped in cotton fabric and thin paper, which was placed in a large, old tin box, had disappeared. This box also contained many memories of my childhood.
The Soviet regime declared war on religion, demolished churches, exiled priests, and banned Christian holidays, including Christmas. The Christmas tree also disappeared from public spaces.
In 1935, after a ban of several years, the Christmas tree returned with a new meaning and name - the "New Year's Tree". In it, religious elements were replaced by ideological and cultural symbols of the new time, pioneers, tractors, rockets, soldiers or collective farmers instead of angels and biblical characters. The Star of Bethlehem on the top of the tree was replaced by the red Kremlin star - the ideological symbol of Soviet domination.
The works presented at the exhibition are made of high-quality white porcelain, fired at 1260 degrees and partially gilded. Each work is unique. The project also presents photographs from state and private archives.
Important Information
Opening - 18.12.2025
The exhibition can be viewed on the opening day, 18 December, from 19:00 to 22:00.
Visitors will have the opportunity to purchase unique handmade ceramic Christmas ornaments, which, after the opening, will also be available for sale at the museum shop throughout the duration of the exhibition.
Attendance at the opening event is free of charge.
Workshop - 19.12.2025
On 19 December, from 15:00 to 17:00, a pre-holiday clay souvenir workshop will be held in the museum’s studio, led by Nona Otarashvili.
The participation fee for the workshop is 20 GEL. (registered participants can pay on-site during the workshop day)